Czytelnictwo

Promocja czytelnictwa i rozwój kompetencji czytelniczych na wczesnym etapie edukacji jest istotny ze względu na rozwój zarówno poznawczy, jak i emocjonalny dzieci.

Korzyści płynące z czytania

Czytanie:

Praca z książką w szkole tworzy możliwości rozwijania relacji i współpracy, zarówno poprzez zorganizowane grupowe aktywności wokół lektury, jak i poprzez treści i wzorce w konkretnych opowieściach. Czytanie wrażeniowe jest najlepszym przykładem na to, jak uczą się dzieci i pochłaniają świat za pomocą zmysłów.

Dobre praktyki

Jak to zrobić, żeby uczniowie i uczennice chcieli czytać, uczyli się czytać samodzielnie i chętnie sięgali po książki w czasie wolnym? Dobre praktyki edukacji czytelniczej, projekty i materiały znajdziecie w miniserwisie edukacji czytelniczej.

Polecane materiały

film
Webinarium

Edukacja czytelnicza w szkole

W eksperckim wystąpieniu ambasadorki akcji Czytam sobie . Pierwsza klasa! Jolanty Okuniewskiej znajdziesz wskazówki na to jak rozwijać pasję czytelniczą u dzieci. 

film
Webinarium

Jak czytać z klasą

Podczas akcji „Czytam sobie. Pierwsza klasa!” zebraliśmy dobre praktyki czytelnicze nauczycielek i nauczycieli, bibliotekarek i bibliotekarzy z całej Polski. 

film
Webinarium

Jak zachęcić do czytania?

Podczas warsztatów online dzieliliśmy się sposobami na to, jak sprawić, by uczniowie i uczennice uczyli się czytać samodzielnie i chętnie sięgali po książki w czasie wolnym (nie tylko w szkole). 

scenariusze
Scenariusze lekcji

Czytam sobie. Pierwsza klasa!

Polecamy wciąż aktualne materiały do pracy z uczniami i uczennicami w klasach 1-3: scenariusze zajęć, materiały edukacyjne dla uczniów, „czytelnicze” gadżety i zachęty do czytania.